Alternatywy dla ogrzewania

Data dodania: 04.10.2017


Widmo zakazu ogrzewania domów piecami węglowymi jest realne już od jakiegoś czasu i skłania nad do poszukiwania alternatyw. Zastanawiasz się co lepiej się sprawdzi w Twoim nowym domu? Sprawdź czy postawić na ogrzewanie gazowe, a może elektryczne? Podpowiemy, co Ci się bardziej opłaci!

Czy wiesz dlaczego dotyczy nas problem jednego z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie? Wyobraź sobie, że w naszym kraju ponad 1 mln mieszkań niewyposażonych w centralne ogrzewanie. To właśnie w tych domach najczęściej do ogrzewania zostaje użyty węgiel. Warto poznać alternatywne sposoby, które nie tylko mogą okazać się korzystniejsze finansowo, ale również ekologiczne.

Kotły dwufunkcyjne na gaz ziemny

Jednym z rozwiązań, które chcemy Ci zaproponować jest wykorzystanie gazu ziemnego. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale prawie połowa lokali bez instalacji centralnego ogrzewania posiada odpowiednie przyłącze do podłączenia gazu. Dobrym rozwiązaniem, które sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale również  w domach o mniejszej powierzchni jest piec dwufunkcyjny. Jak on działa? Ogrzewa nie tylko wodę, która trafia do kaloryferów, ale również ciepłą wodę użytkową. Pamiętaj, że aby Twój piec sprostał temu podwójnemu zdaniu musi dysponować sporą mocą!

Apartamenty na sprzedaż Puck

Czy ogrzewanie gazowe będzie komfortowym rozwiązaniem w Twoim nowym domu? Z pewnością! Ten rodzaj ogrzewania pozwala również na skuteczne podniesienie temperatury na obszarze całego budynku. Niestety – to koniec pozytywnych cech tego rozwiązania. Dlaczego? To spora inwestycja! Sam piec to koszt kilku tysięcy złotych, doliczyć do niego należy również cenę montażu instalacji. Gaz ziemny pozostaje wciąż droższy od węgla. Mimo tego, że wybierzesz piec nowoczesnego rodzaju, który jest w stanie podnieść temperaturę wody do 80 stopni, wydatki na tego typu

Elektryczne piece akumulacyjne

Jeśli nie budujesz nowego domu, a jedynie adaptujesz już istniejący budynek – może się zdarzyć, że trafisz na piec kaflowy, którym możesz ogrzać pomieszczenie bez konieczności dostępu do systemu ogrzewania centralnego. Dodatkowo, w łatwy sposób możesz przerobić taki piec na akumulacyjny, czyli zasilany elektrycznością. Jest to możliwe, dzięki instalacji specjalnej elektrycznej grzałki. Jeśli akurat taryfa na prąd jest tańsza, piec wykorzystuje ją do ogrzania domu.

www.v4l.pl

Nawet jeśli uwzględnić tańsze taryfy, to koszt ogrzania mieszkania jest znacznie wyższy niż w przypadku pieców gazowych lub węglowych. Różnica może być nawet dwuipółkrotna. Takie rozwiązanie jest jednak warte uwagi: można stosować je praktycznie wszędzie – o ile zdarzają się lokale bez podłączenia do gazu, to energia elektryczna dociera do każdego mieszkania.

Pamiętaj jednak, że codzienne eksploatacja pieca zasilanego elektrycznością – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może nieść ze sobą zaskakująco duże koszty! Myślisz o wykorzystaniu niższych taryf energetycznych? Mimo tego, koszt tego typu ogrzewania może okazać się wielokrotnie wyższy, niż wybór węgla lub gazu. To nie znaczy, że ogrzewanie gazowe nie posiada plusów – możesz zastosować je praktycznie wszędzie – wystarczy podłączenie do prądu!

budowa domów w szczecinie 

To nie koniec alternatywnych sposobów ogrzewania Twojego nowego domu w Szczecinie. Nie zapomnij o tej ważnej decyzji, którą należy podjąć niekiedy dużo wcześniej przed urządzaniem lokalu – najlepiej na etapie projektu domu! Przeczytaj drugą część artykułu i przekonaj się sam, co jeszcze zaproponowaliśmy!

architekt Szczecin