Budowa domu z płaskim dachem

Data dodania: 25.10.2016


Od wielu lat w polskiej zabudowie królują domy z dachami spadzistymi. Stropodachy dotychczas kojarzone były z PRL-owską szarą kostką. Obecnie budowa domu z płaskim dachem wcale nie musi oznaczać nudnego wykonania. Architekci wracają do tego typu budynków, ponieważ wbrew pozorom dają szerokie pole do popisu w kwestii nowoczesnego designu.

Budowa domu z płaskim dachem wiązała się kiedyś z wieloma mankamentami. Bywały trudności z odprowadzeniem wód opadowych, w trakcie zimy wymagały regularnego odśnieżania, a wszelkie nieszczelności powodowały przeciekanie dachu. Dzisiaj technologia materiałów budowlanych jest na tyle rozwinięta, że inwestorzy nie muszą obawiać się problemów z termoizolacją i nieszczelnościami. Jakie jeszcze korzyści oferuje stropodach?

Przede wszystkim dach płaski to duża oszczędność pieniędzy. Budowa dachu stromego jest bardziej skomplikowana, co za tym idzie, również droższa. Wykonanie porządnej więźby dachowej, termoizolacji i pokrycie całości dachówkami wymaga większych nakładów finansowych. Dodatkowo dach płaski ma dużo mniejszą powierzchnię niż spadzisty, dlatego ucieka przez niego mniejsza ilość ciepłego powietrza. W efekcie dom jest energooszczędny i potrzebuje mniejszych nakładów finansowych. Jest również bardziej odporny na wiatr i inne warunki atmosferyczne.

Kolejną zaletą stropodachów jest ich wielofunkcyjność. Mogą służyć jako standardowy dach, ale także jako ogród, taras, miejsce na basen lub inne niestandardowe rozwiązanie. Dzisiaj stropodachy są tak wzmacniane, że mogą udźwignąć nawet kilka ton – dlatego możliwości jest wiele, a czynnikami ograniczającymi są tylko wyobraźnia i finanse.

 

Budowa domu ze stropodachem ma też swoje minusy. Źle wykonana rzeczywiście grozi przeciekaniem i kłopotami z przepływem wód opadowych. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy zatrudnić sprawdzonych fachowców, np. TLS Deweloper.  Dodatkowo dach należy regularnie oczyszczać z gałązek i liści, które przynosi wiatr. Opady śniegu nie powinny być uciążliwe ze względu na obecny klimat, jednak raz na jakiś czas zapewne zdarzy się, że dach trzeba będzie odśnieżyć.

Do zalet stropodachu można zaliczyć ciekawy wygląd, z którym architekci chętnie eksperymentują. Nie wszyscy jednak lubią modernistyczne formy. Nowoczesny design niektórym kojarzy się z zimną, sterylną bryłą. Dachy spadziste przywodzą na myśl przytulny, tradycyjny dom, co dla Polaków jest bardzo ważną kwestią.

Ładnie i ciekawie wykonane stropodachy wciąż należą w Polsce do rzadkości. Jednak mają wiele zalet i coraz lepsze możliwości wykonania, dzięki którym pozyskują kolejnych miłośników. Jednak trzeba pamiętać, że budowa domu ze stropodachem musi być przeprowadzona solidnie. Najlepiej powierzyć ją architektowi lub deweloperowi (zobacz: deweloper Szczecin), którzy fachowo i bezproblemowo wykonają zadanie.