Czy warto inwestować w kominek? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Data dodania: 04.10.2017


Kominek w założenia służy ogrzaniu pomieszczenia. Jest to także miejsce, w którym spotykają się domownicy i goście – nie od dziś wiadomo, że prawdziwy ogień przyciąga i ułatwia stworzenie prawdziwej wspólnoty. Dołóżmy do tego magiczną atmosferę i doskonałą estetykę tego rodzaju elementu wyposażenia wnętrz. Zrobiło Ci się ciepło? Nam też! Wyobraź sobie, że kominek może być także świetnym źródłem ogrzewania.

Każdy, kto podczas budowy domu uwzględnił w projekcie kominek wie o tym, jakie korzyści pieniężne wiążą się z jego wykorzystaniem. Zacznijmy od tego, że kominek pozostaje źródłem ciepła o charakterze miejscowym, dzięki czemu nie musisz instalować sieci rozprowadzania ciepła, ani aranżować specjalnego pomieszczenia na kotłownię do przechowywania pieca oraz opału. Dużo niższe, a przez to bardziej oszczędne pozostaje także zużycie samego opału. Nowoczesne ogrzewania kominkowe są wyposażone w specjalne systemy dystrybucji powietrza, dzięki którym możliwe jest ogrzanie nawet kilku pokojów! To nie koniec – na rynku dostępne są kominki, które dają możliwość uzyskania ciepłej wody.

Kominek wydaje się być idealnym rozwiązaniem w przypadku budowy domu – czy rzeczywiście nie ma wad?

budowa domów szczecin 

Jak każdy sposób ogrzewania kominek nie jest wolny od wad. Przyjrzyjmy się sytuacjom, które mogą być dla nas kłopotliwe podczas wykorzystywania źródła ciepła, jakim jest kominek. Przede wszystkim musimy mieć dla niego odpowiednie miejsce. Małe i ciasne pomieszczenia nie są bezpieczne i uniemożliwiają przebywanie w okolicy kominka przez wysoką temperaturę. Musisz także uwzględnić posiadanie miejsca na opał i inne przyrządy do obsługi kominka. Pamiętaj, że używanie tego źródła ciepła musi wiązać się z dużą ostrożnością. Niedopilnowanie paleniska może wywołać pożar, pozostaje również ryzyko zaczadzenia, gdy wentylacja jest niesprawna, a przewody nie do końca szczelne. Decyzja o budowie kominka powinna być rozważona zaraz po wyborze projektu domu. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepsze dla niego miejsce oraz model, z którego będziemy zadowoleni.

Jak najlepiej usytuować kominek w projekcie domu?

Duże znaczenie ma bliskość komina, ponieważ połączenie kominka z kominem poprzez przewód dymowy powinien być jak najmniej skomplikowany – bez załamań, o długości mniejszej niż dwa metry

Duże znaczenie ma położenie komina – najlepiej aby był on jak najbliżej miejsca, w którym znajdzie się nasz kominek. Dodatkowo, przewód którym poprowadzony zostanie dym powinien być możliwie jak najmniej skomplikowany i nie dłuższy niż dwa metry. Pamiętaj, że kominek może ważyć nawet pół tony – w związku z tym wybierz miejsce z wytrzymałym podłożem. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu przewodów związanych z gazem lub elektrycznością – najlepiej aby znajdowały się ona jak najdalej od paleniska. Dzięki temu korzystanie z kominka może być naprawdę bezpieczne, a członkowie Twojej rodziny będą mogli cieszyć się ciepłem kominka, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

G2 TEAM