Jak przygotować dom jednorodzinny na zimę

Data dodania: 25.10.2016


Własny dom jednorodzinny to najlepsze miejsce na relaks – nawet zimą. Grudniowym wieczorem można usiąść w oknie z kubkiem gorącej herbaty i patrzeć na pokrywające się śniegiem drzewa. Jednak aby zimę móc spędzić spokojnie, należy być pewnym, że wszystkie elementy gospodarstwa zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed nadejściem mrozów. O czym trzeba pamiętać? Czy budowa domu i jej dodatkowe rozwiązania mogą usprawnić użytkowanie domu zimą?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przed sezonem zimowym, to szczelność okien i drzwi. Poprzez szpary może uciec do 25% ciepła, dlatego by oszczędzić na rachunkach, należy wszystkie poluzowania i dziury uzupełnić. W sklepach specjalistycznych można dostać wypełniacze (pianka, silikon, uszczelki), które pomogą oknom przetrwać zimę. Natomiast jeśli budowa domu odbyła się wiele lat temu, należy rozważyć kompletną wymianę okien na nowe. Trzeba również upewnić się, czy instalacja grzewcza funkcjonuje poprawnie. Czyszczenie komina to niezbędna czynność do wykonania przed zimą. Piec powinien zostać sprawdzony przez fachowców – źle działająca instalacja jest najczęstszą przyczyną zatrucia czadem.

Bardzo popularną usterką w gospodarstwach domowych jest uszkodzenie rur. Woda, zamieniając się w lód, nabiera objętości, przez co rozsadza rury lub powoduje ich nieszczelność. Aby do tego nie doszło, budowa domu powinna odbyć się z uwzględnieniem odpowiedniego ocieplenia rur wodociągowych. Z innych elementów zewnętrznych należy odpowiednio oczyścić rynny. Jeśli zalegające w nich gałązki i liście będą utrudniały przepływ wody, może ona zamarznąć i rozsadzić metal – albo wręcz doprowadzić do jego deformacji lub oberwania.

Podczas zimy dodatkowym utrudnieniem jest lód, który komplikuje codzienne czynności. Zalegający na schodach, na podjeździe, skuwający zawiasy w bramie wjazdowej jest powodem zmarnowania dużej ilości czasu. Temu również można zaradzić. Najlepiej pomyśleć o tym w trakcie projektowania budynku. Jeśli budowa domu uwzględnia podłożenie przewodów ogrzewających jeszcze przed wykończeniem całości, całe przedsięwzięcie nie będzie bardzo kosztowne i problematyczne. Kable można położyć pod ok. 3-centymetrową warstwą betonu schodów lub podjazdu, dzięki czemu zamarznięta woda nie będzie zalegała na ich powierzchni. W efekcie lodu nie trzeba skuwać ani sypać piaskiem, odśnieżanie również nie będzie konieczne. Pieniądze zainwestowane w takie rozwiązanie nie będą zmarnowane. Dzięki temu oszczędza się bardzo dużo czasu i energii. Takie kable ogrzewające można położyć również przy mechanizmie bramy, dzięki czemu będzie płynnie funkcjonować całą zimę.

Nadejście sezonu zimowego dla mieszkańców domów jednorodzinnych oznacza wiele przygotowań. Jednak dzięki dobremu zaplanowaniu zabezpieczeń, można uniknąć uciążliwych i kosztownych konsekwencji. Nie warto narażać się na marnowanie pieniędzy na usuwanie szkód zimowych. Aby jeszcze lepiej się przygotować, już podczas budowy domu można położyć instalacje grzewcze, dzięki którym zima i jej następstwa nie będą aż tak uciążliwe.