Dom oszczędny i funkcjonalny? Przekonaj się, że to nie bajka!

Data dodania: 04.10.2017


Zależy Ci na jak największej prostocie i niskich kosztach budowy swojego gniazdka? Wybierz taki projekt domu, który będzie posiadał prosty obrys ścian, a także rezygnuje z piwnicy i sporych balkonów. Najlepszym rozwiązaniem, spełniającym te kryteria jest budowa domu parterowego, który nie posiada schodów, ale tylko jeden strop, dzięki czemu będzie jeszcze łatwiejszy w budowie. Pomyśl koniecznie o umieszczeniu kuchni oraz łazienki obok siebie, aby nie rozbudowywać instalacji wewnętrznych. Jeśli chodzi o dach, najlepszym rozwiązaniem będzie dwuspadowy, wyposażony z okna połaciowe. Taki kształt dachu, to także gwarancja łatwego montażu systemu rynnowego.

Warto ograniczyć koszt budowy, rezygnując z nietypowej stolarki okiennej. Jeśli Twoje wymagania co do wielkości, kształtu i rodzaju okien posiadanych w budowanym domu nie są szczególnie duże, wybierz te, które są standardowe. Warto poinformować o tym architekta, przygotowującego projekt domu – niekiedy zdarza się, że umieszczają oni w nim okna o nietypowych rozmiarach, które trzeba później zamówić o stolarza. Okna o standardowym rozmiarze i typie są przede wszystkim tańsze, a także dużo lepiej dostępne. Podobnie sprawa ma się w przypadku drzwi wejściowych oraz wewnętrznych.

Co oznacza dom tani w utrzymaniu? To z pewnością budynek, który odznacza się szczególną energooszczędnością, którą osiągniemy ocieplając dom wełną lub styropianem. Warto zrezygnować z dużych, oszklonych obszarów. Postaw na mniejsze okna od strony północnej, z kolei na południowej stronie domu – większe, aby lepiej wykorzystać energię słoneczną wpadającą do budynku.

Przyszedł czas na określenie idealnej powierzchni budowanego domu. Musisz wiedzieć, że najbardziej efektywne są powierzchnie w granicach 140-170 metrów kwadratowych, ponieważ mniejsza powierzchnia może okazać się zbyt ograniczona, a większa będzie generować spore koszty codziennej eksploatacji. Pamiętaj, aby dobrać powierzchnię do potrzeb swoich i swojej rodziny tak, żeby każdy miał swój kącik!

architekt 

Wybierając projekt domu pamiętaj, że liczy się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również jego funkcjonalność. Co to oznacza? Wybierz taki projekt, w którym wykorzystasz całą powierzchnię domu, a pomieszczenia są rozmieszczone w logiczny sposób, np. spiżarnia nieopodal kuchni, garderoba w okolicy sypialni, albo salon z wyjściem na taras. Pamiętaj, aby projekt dzielił dom na strefy: dzienną oraz prywatną, w której skład wchodzą sypialnie domowników i łazienki.

domy szczecin 

Musisz wiedzieć o tym, że każdy projekt gotowy możesz dowolnie modyfikować, dostosowując jednocześnie do swoich potrzeb.

Apartamenty w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem