Dom w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Data dodania: 09.03.2017


Popularność deweloperów w Polsce rośnie z roku na rok – klienci doceniają fachowe podejście do tematu najważniejszej inwestycji w ich życiu i coraz częściej powierzają zadanie budowy domu właśnie tego typu specjalistom. W przypadku zakupu takiej nieruchomości można się spotkać z określeniem dom w stanie deweloperskim. Co oznacza to pojęcie i czego może się spodziewać inwestor wchodząc do takiego wnętrza?

Stan deweloperski – brak jednoznacznej definicji

Podstawowym problemem, przed którym stanie każda osoba planująca zakup lub budowę domu będzie wielokrotnie pojawiające się w obrębie tematu nieruchomości określenie stanu deweloperskiego. Otóż przeglądając oferty różnych pośredników czy deweloperów można się natknąć na domy i mieszkania, które znacznie różnią się na poziomie standardu wykończenia. Skąd te różnice? Wszystko za sprawą braku jednoznacznego określenia tego, co należałoby uznać za standard deweloperski. Prawo nie reguluje w żaden sposób tego pojęcia, a więc jakiekolwiek definicje są efektem zwyczajowego podejścia do sprawy.

Jak większość deweloperów rozumie to pojęcie? Przyjęło się, że standard deweloperski to stan poprzedzający w praktyce dom pod klucz, a więc prace czysto budowlane zostały już zakończone, pozostaje jedynie zadbać o wykończenie i urządzenie wnętrza.

Jak wskazuje TLS Developer, inwestorzy, którzy decydują się na dom w stanie deweloperskim wolą samodzielnie zadbać o wykończenie nieruchomości, a jednocześnie to rozwiązanie kojarzy im się z o wiele bardziej ekonomiczną opcją zakupu domu. Nieruchomość pod klucz wybierają najczęściej klienci, którzy nie mają czasu, ani wiedzy niezbędnej do wykończenia domu i wolą zainwestować nieco więcej, ale odebrać dom gotowy do zamieszkania.

Podwyższony standard deweloperski – chwyt marketingowy czy coś extra

W przestrzeni handlu nieruchomościami równie często można się spotkać z ofertami domów w podwyższonym stanie deweloperskim. Jednak wiedząc już, że nie ma ściśle określonych wytycznych, które regulowałyby chociażby podstawowy standard deweloperski, skąd mamy wiedzieć, co można uznać za standard podwyższony? Niestety w dużej mierze jest to po prostu sposób na reklamę i przykucie uwagi potencjalnych klientów do oferty danego dewelopera.

Wyjątkiem może być sytuacja, w której deweloper proponuje domy w dwóch standardach, które samodzielnie określa jako te o podwyższonych lub standardowych parametrach. Jednak na otwartym rynku, porównując propozycje kilku firm budowlanych nie warto kierować się takimi ogólnymi stwierdzeniami.

Domy Kołobrzeg

Co zaoferuje nam deweloper

Dobrym źródłem informacji o tym, w jakim stanie odbierzemy dom od dewelopera, jest dokumentacja projektowa, umowa deweloperska lub prospekt informacyjny, który stanowi załącznik do takiej umowy. To właśnie w tych dokumentach deweloper ma obowiązek określić dokładnie zakres i standard prac, jakie powinny być wykonane przed odbiorem nieruchomości.

Niektóre firmy, jak na przykład TLS Developer udostępniają takie informacje w ogólnodostępnej ofercie, chociażby za pośrednictwem swojej strony internetowej.