Dom własny czy od dewelopera?

Data dodania: 02.10.2016


Decydując się na budowę własnego domu, stajemy przed fundamentalnym pytaniem: czy ma być to autorski projekt, którego budową będziemy nadzorowali samodzielnie, czy też warto zlecić tę pracę deweloperowi? Odpowiedź, jak można się domyślić, nie jest taka oczywista.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw określić swoje priorytety. Czy zależy nam na niskich kosztach, czy na indywidualnym, wymarzonym projekcie? A może na ograniczeniu formalności i nerwów?

Ile to kosztuje

W kwestii kosztów przyjęło się, że bardziej opłacalna jest budowa domu na własną rękę. Jeśli posiadamy gotową działkę, to owszem. Kupując nieruchomość i działkę jako całość, zapłacimy mniejszy VAT, niż gdybyśmy kupowali sam grunt. Dlatego jeżeli nie mamy gotowego terenu, prawdopodobnie kupno domu z działką od dewelopera okaże się tańszym wyjściem. Dodatkowe koszty to indywidualny projekt budowy domu, który jest zdecydowanie droższy od już istniejącego. Jeszcze jednym problemem jest brak doświadczenia kierującego budową, czyli właściciela. Jeśli wcześniej tego nie robił, bardzo łatwo o kosztowne pomyłki, które w efekcie zbiorą się na spore sumy.

Biurokracja, formalności…

Jeżeli chodzi o ograniczenie formalności – deweloper bierze wszystko na siebie. Aby samodzielnie otrzymać pozwolenie na budowę, trzeba wystąpić do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli gmina nie posiada planu zagospodarowania, trzeba udać się do kolejnych urzędów i zakładów, by upewnić się, że wszystkie dokumenty się zgadzają. Procedury administracyjne są niezwykle męczące i czasochłonne – a wszystko to może za nas zrobić deweloper.

Czas to pieniądz

Czas jest również istotną kwestią. Bardzo trudno pogodzić sprawne budowanie domu i jednocześnie kontynuować swoją regularną pracę zawodową. Człowiek jest rozerwany pomiędzy dwoma światami. Praca jest absorbująca, budowa domu jeszcze bardziej, a do tego nie należy zaniedbywać rodziny. Natomiast wykonawca może dopilnować wszystkiego to dla nas – np. TLS Developer ze Szczecina.

deweloper Szczecinfot. TLS Developer

Deweloper na pomoc

Można wywnioskować, że budowa domu marzeń i normalne funkcjonowanie nie mogą iść w parze. Jednak istnieje sposób, by pogodzić te dwie rzeczy – TLS Developer oferuje niestandardową usługę. W ramach tego projektu klient wybiera z dostępnej oferty działkę, a następnie omawia swój oryginalny projekt domu z wykonawcą. Podatek VAT jest wciąż niższy, bo nabywca kupuje już gotową nieruchomość wraz z terenem, jednocześnie dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb.

Jak widać, budowa domu nie musi wcale wiązać się z nieprzespanymi nocami. Możliwe jest stworzenie domu marzeń, przy jednocześnie niższej cenie i uniknięciu papierkowej roboty. Takie rozwiązanie pozwala też na ogromną oszczędność czasu, a ta jest nieoceniona. Jeśli jednak zależy nam na postawieniu własnego budynku, własnymi rękami, to dobrze jest się upewnić, że posiadamy wystarczającą wiedzę w kwestii budowy domu.