Jak urządzić mały dom?

Data dodania: 13.12.2016


Własny dom to marzenie, do którego dąży niemal każdy człowiek. Wybór projektu, pierwsze prace na budowie, wykończenie wnętrza – to tylko niektóre z etapów na drodze do długo oczekiwanego, wyjątkowego domu. Oczywiście im większy dom, tym większe pole do popisu do jego aranżacji. A jak poradzić sobie z nieco bardziej ograniczoną przestrzenią i jak urządzić mały dom, żeby był piękny i funkcjonalny?  

Przemyślany projekt domu

W kwestii budowy domów wszystko zaczyna się od idei projektanta, który przelewa swoją wizję na papier. Małe domy najczęściej przyjmują formę budynków parterowych, z uwagi na ograniczenia, jakie nakładają na architektów i inwestorów warunki terenowe. Alternatywą są projekty domów z poddaszem użytkowym, jednak w tym przypadku przestrzeń do aranżacji pod skosami zazwyczaj sprawia niemałe problemy, nawet doświadczonym architektom.

Na etapie projektowania domów bardzo ważne jest uwzględnienie funkcjonalności przestrzeni. Architekt powinien zaproponować rozwiązania, które wpłyną na możliwie jak najbardziej efektywne wykorzystanie powierzchni we wnętrzu.

Sprawdź także: budowa domów Szczecin

Podstawowe zasady aranżacji małych wnętrz

Planując aranżację niewielkiego domu warto skorzystać z podstawowych zasad urządzania wnętrz, które pomogą wizualnie odciążyć przestrzeń. Kluczowe jest stosowanie jasnych kolorów, głównie z palety barw bieli, beżów czy szarości. Taka neutralna baza po pierwsze wprowadza spójny wygląd wnętrza, co przekłada się bezpośrednio na optyczne powiększenie pomieszczenia. Po drugie umożliwia ona bardzo łatwe wprowadzanie kolejnych elementów dekoracji wnętrza, bez ryzyka chaosu i przytłoczenia przestrzeni.

Bardzo praktycznym i korzystnym z perspektywy małych domów pomysłem jest urządzenie domu zgodnie z ideą open space. Chodzi po prostu o aranżację wnętrza, w którym pomieszczenia nie są dzielone, a w miejscu drzwi czy ścian występuje otwarta przestrzeń. Doskonałym przykładem jest rozwiązanie, które jest bardzo często stosowane w polskich domach i mieszkaniach, czyli kuchnia otwarta na salon.

Polecamy ofertę: deweloper Szczecin

Sprytne sztuczki

Przy urządzaniu małego domu powinniśmy też sięgnąć po niestandardowe rozwiązania, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza. Na przykład aranżacja poddasza sprawia sporo problemów pod względem skompletowania mebli, które zmieszczą się pod niskimi skosami. Dlatego właściciele domów chętnie sięgają po meble produkowane na zamówienie, często o charakterze wielofunkcyjnym, na przykład szafy pod zabudowę czy składane, chowane łóżka.

Aranżacja niewielkich domów i mieszkań to także stosowanie różnego rodzaju trików projektantów wnętrz. Najbardziej znane i powszechnie spotykane to na przykład: lustra montowane w długich i wąskich pomieszczeniach, które odbijają światło i kształtują przestrzeń czy oszczędne stosowanie dekoracji i ozdób, które w nadmiarze mogą wprowadzić raczej poczucie bałaganu.

Zobacz więcej: budowa domów Szczecin