Jak wybrać idealne miejsce dla wymarzonego domu? Mini poradnik dla każdego!

Data dodania: 04.10.2017


Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas i najlepiej byłoby, gdyby doszło do tego w najbliższej perspektywie. Czasami mijają lata, niekiedy tylko miesiące – ale zawsze pojawia się jedno, podstawowe pytanie: jak zabezpieczyć się przy okazji kupna lub budowy domu? Ten problem pojawia się zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy pierwszy raz w życiu podejmują decyzję o kupnie lub budowie domu i nie mają doświadczenia w poruszaniu się na rynku nieruchomości. Właśnie z myślą o takich osobach proponujemy zapoznanie się z naszym przewodnikiem po kupnie domu, który w zrozumiały i prosty sposób pokaże potencjalnym kupcom cały proces wyboru oraz w efekcie – zakupu. Jesteśmy pewni, że okaże się on niemałym wsparciem dla osób szukających nowych domów w Szczecinie i nie tylko!

Po pierwsze – zwracaj uwagę na aspekty zamieszkania w szerokim wymiarze. Jeśli wydaje Ci się, że budowa domu lub jego kupno oznacza podjęcie tylko takich decyzji jak metraż, miejsce, czy okolice i jej możliwości – jesteś w błędzie!

Zakup lub budowa domu od postaw oznacza nie tylko decyzję o metrażu i umiejscowieniu budynku, to również wybór okolicy i perspektyw, jakie stwarza. Nie wystarczy wybrać, czy nasz wymarzony dom, którego projektowanie zleciliśmy najlepszemu architektowi ma mieć 100 czy 150 metrów kwadratowych – prawdziwe dylematy zaczynają się w momencie, kiedy trzeba podjąć decyzję o 40 minutowym lub 2 godzinnym czasem dojazdu do pracy. Także w Szczecinie kwestia wyboru miejsca dla domu może być problematyczna. – aby poradzić sobie z tą trudnością, kontynuuj czytanie naszego przewodnika!  

Odległość powinna być przez Ciebie zmierzona czasem, który musisz pokonać, a nie kilometrami do przebycia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką różnicę zrobi Ci 5 lub 10 km w jedną stronę? Na pewno nie! Jeśli dotrzesz na miejsce o określonej porze, będzie Ci to obojętne. Właśnie dlatego, zanim podejmiesz tą kluczową niekiedy decyzję, zastanów się nad kilkoma kwestiami:

  1.          jaki czas zajmie nam dojazd do miejsca szkoły lub pracy komunikacją miejską, a ile samochodem?
  2.          czy jest możliwość sprawnego dostania się do centrum, nawet kiedy nie będziemy posiadać samochodu?
  3.          czy w okolicy znajdują się przystanki tramwajowe i jak często kursują tramwaje lub autobusy?
  4.          ile czasu dziennie zajmą nam dojazdy do pracy / szkoły / przedszkola / lekarza / kościoła?
  5.          czy okolica jest obfita w takie miejsca jak sklepy spożywcze, fryzjerzy, bankomaty lub apteki i czy możemy łatwo do nich dojść pieszo?
  6.          do ilu ważnych punktów w okolicy możemy szybko dojść pieszo?
  7.          czy okoliczne tereny są wyposażone w ścieżki rowerowe lub inne udogodnienia dla osób uprawiających sport

Po odpowiedzi na te pytania, zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o projekcie domu w tej lub innej okolicy. Kolejny krok to.. urządzenie domu! Myślisz, że to sama przyjemność? Z pewnością, jeśli zapoznasz się z kolejną częścią naszego poradnika!

Architekt Szczecin