Rodzaje instalacji odgromowych

Data dodania: 04.05.2017


Decydując się na budowę domu musimy pamiętać, aby już na etapie wyboru lub tworzenia projektu przemyśleć kwestię  montażu instalacji odgromowej. Dzięki temu w przyszłości zabezpieczymy się przed nieprzewidzianymi nieszczęściami. Jednak jakie rodzaje instalacji odgromowych można otrzymać na rynku i którą wybrać?

Podczas prowadzenia prac budowlanych coraz częściej dochodzi do tego, że przedsiębiorcy, z którymi współpracujemy podczas budowy rezygnują z montażu instalacji odgromowych albo instalują urządzenia, takie jak odgromniki niezwykle słabej jakości. Dlatego warto wiedzieć, jaką dokładnie instalację chcemy mieć
w swoim domu. Pomoże nam to dopilnować, aby proces montażu przebiegł prawidłowo oraz pozwoli skontrolować, czy pracownicy używają odpowiednich materiałów.

Instalacja odgromowa tradycyjna składa się z zawodów poziomych, które montowane są najczęściej na drutach, pełniących funkcję wsporników. Łączą one wszystkie elementy znajdujące się poza powierzchnią dachu np. anteny, kominy, wywietrzniki lub maszty antenowe, dlatego prowadzi się je nad kalenicą połaci dachowej. Aby połączyć przewody z uziomem, zwody odprowadzające montowane są pionowo wzdłuż ścian bocznych budynku.

Drugim rozwiązaniem jest montaż aktywnej instalacji odgromowej. Charakteryzuje się ona tym, że jest o wiele bardziej skuteczna od tradycyjnej wersji. Jest też prosta w montażu, co jest szczególnie wygodne dla pracowników budowlanych, którzy nie muszą rozciągać skomplikowanego zestawu przewodów po pełnej powierzchni dachu. Aktywna instalacja odgromowa składa się z jednego przewodu odprowadzającego prąd, który należy zainstalować na dachu przy pomocy uchwytów. Ważne jest, aby przewód umieścić w pozycji pionowej. Elementy wchodzące w skład instalacji muszą być wykonane z aluminium, miedzi lub stali ocynkowanej.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj instalacji wybierzemy, musimy mieć pewność, że montaż będzie mógł dojść do skutku. W tym celu należy skonsultować sprawę
z firmą budowlaną lub deweloperem
. Może się okazać, że współpracujące z nami przedsiębiorstwa, nie podejmują się instalacji piorunochronów. Jednak niektóre firmy, takie jak TLS Developer stawiają na indywidualne podejście oraz uwzględnianie wszystkich potrzeb klienta w projektach, dlatego możemy być pewni, że podejmą się takiego zadania jak montaż instalacji odgromowej.

Zabezpieczając nasz dom przez atmosferycznymi wyładowaniami elektrycznymi, chronimy go przede wszystkim przed uszkodzeniem instalacji, zmianami mechanicznymi budynku, zniszczeniem domowego sprzętu oraz pożarem. Pamiętajmy również, że odpowiednie zabezpieczenie zmniejszy prawdopodobieństwo porażenia prądem domowników.